Yağ Kaybı

Alt Karın Yağlarını Yok Edecek 6 Etkili Yöntem!

1 – KALSİYUM D GLUKARAT :

Greyfurt, lahana ve kabak  yediğinizde biraz kalsiyum D glukarat almış olacaksınız. Kalsiyum D glukarat, testosteronun östrojene aşırı aromatizasyonunu azaltır. Bunun sonucunda alt karın ve bel çevresinde daha az su tutulması görülebilir.

 

2 – GLİSİN :

 Kortizol, karın ve bel çevresinde yağlanmaya sebep olabilir.

Daha fazla stres / kortizol alt karnın daha fazla yağlanmasına ve yağ kaybını zorlaştırmasına neden olur.

Glisin, kortizol ve adrenalini düşürür, serotonin üretimini artırır. Çok iyi bir nöral inhibitördür. Antrenman sonrası veya akşamları 3-5 gram alınabilir.

 

3 – YOHİMBİNE HCL

Yohimbine HCL, eskiden viagra olarak reçete edilirdi. Yohimbine HCL, yağ hücrelerindeki alfa reseptörlerini bloke ederek yağ yakımını artırır. Kalori açığı, antrenman ve yohimbine birleştiğinde alt karın gibi inatçı bölgelerdeki yağ kaybı artar. (1)

 

4 – YAĞLI BÖLGEDEKİ KASLARI ÇALIŞTIRIN

Bir araştırma , yağlı bölgedeki kaslar çalıştığında oradaki yağın parçalanmasını artırdığını, ve yağlı bölgeye kan akışı arttığında o bölgedeki yağların yakımını hızlandırdığını söylüyor. Bunun için ilk önce 1-2 tane karın egzersizi yapıp oradaki kasların çalışmasını ve kan akışının o bölgeye yönlendirilmesini sağlayın, ve ardından kardiyo yapın. (2)

 

5 – PİPERİNE

Karabiberi kokladığımızda sinir uçlarımızı tahriş eden ve hapşırmamıza neden olan maddedir.

Piperine, tam bir yağ engelleyicidir.

Onu genelde L-Carnitin ürünlerinin içerisinde gördük.

Piperine, beyaz yağ oluşumunu bloke eder. (3)

 

6- SU – TUZ DENGESİ

Diyetinizde yoğun su tüketimi varsa sodyum alımınızı azaltmayın. Su, negatif yüklü iken sodyum pozitif yüklüdür.

Bu nedenle her zaman birbirlerini takip ederler. Yoğun su tüketimi, vücutta idrar çıkışını artırır. İdrar ile beraber sodyum atımı da artar. Bu elektrolit dengesizliği ile beraber aldesteron hormonu devreye girer ve böbreklerin distal tübüllerinden sodyumun yeniden emilmesini sağlar.

Normalde idrar ile beraber atılacak sodyum bu hormonun varlığı ile beraber tutulur. Su, sodyumu takip ettiği için sonuç su tutmadır. (aldesteron varlığında idrarda hiç sodyum olmaz.)

REFERANSLAR:

  • Ostojic SM. Yohimbine: The effects on body composition and exercise performance in soccer players. Res Sports Med. Oct-Dec 2006;14(4):289-99. PubMed.
  • Stallknecht B et al. Are blood flow and lipolysis in subcutaneous adipose tissue influenced by contractions in adjacent muscles in humans? Am J Physiol Endocrinol Metab. 2007 Feb;292(2):E394-9.
  • Park UH et al. Piperine, a component of black pepper, inhibits adipogenesis by antagonizing PPARγ activity in 3T3-L1 cells. J Agric Food Chem. 2012 Apr 18;60(15):3853-60.